Pasif gelir Nedir, Nasıl Oluşturulur?

.

3 dk. okuma

pasif gelir

Pasif gelir, çalışmadan sürekli kazanç demektir ve zenginliğe giden yolda önemli bir rol oynar. Yatırım, kira, telif gibi çeşitleri vardır; doğru planlama ile yüksek kazanç sağlar.

Pasif gelir, aktif olarak çalışmadan elde edilen gelir demektir. Yani sürekli olarak emek ve zaman vermeden oluşturduğunuz bir kazanç varsa bu pasif gelirdir. Aktif gelir ise belirli bir zaman ve emek harcayarak o emek karşılığındaki kazancınızdır. Ücretli bir işte çalışmak gibi… Pasif gelir işte bunun tam tersidir. Belirli bir emek sarf etmediğiniz halde bir gelir yaratabiliyorsanız siz de pasif gelir elde eden azınlıktasınız demektir.

Bilgi: Uyurken bile para kazanabiliyorsanız işe bu pasif gelirdir.

Zengin olmak isteyen birinin, ki sanırım çoğu insan bunu ister, bilmesi gereken ilk şey pasif gelirin gücüdür. Aktif gelirin bir sınırı vardır. Bu da sizin zamanınız ve becerinizdir; çünkü aktif olarak çalışarak bir günde en fazla 24 saatlik emeğinizi satabilirsiniz. Dinlenmeden çalışamayacağınıza göre bu bile sürekli olarak devam ettirilemez. Aynı şekilde belirli bir beceri setiniz varsa kazancınız da en fazla bu becerileriniz kadar olacaktır. Pasif gelirin ise bir sınırı yoktur. İşte pasif gelirin gücü budur ve zenginliğe giden yol buradan geçmektedir.

Pasif Gelir Türleri

Pasif gelir bir çok yöntemle elde edilebilir. Genellikle bir kere belirli bir emek ve zaman harcayarak gelir oluşturacak sistemi kurarsınız ve daha sonra hiçbir şey yapmadan buradan para kazanmaya başlarsınız. Aşağıda bu konuda belli başlı pasif gelir türlerini listeleyelim.

 • Pasif yatırım yapmak (aktif yatırım ile pasif yatırım farklıdır),
 • Kira geliri elde etmek,
 • Patent ve telif hakkı ücreti elde etmek (yaratıcı işler pasif gelir üretmeye daha yatkındır),
 • Bir şirkette sessiz ortak olmak,
 • Bir websitesinden (youtube vb.) reklam geliri elde etmek,
 • Kopyalanabilir bir içerikten (mobil uygulama, oyun vb.) reklam ve satış geliri elde etmek.

Genel olarak pasif gelir kaynakları yukarıda saydığım gibi. Bunların arasında bazıları durumuna göre yarı pasif gelir olabilir. Örneğin youtube videosu çekerek ya da bir blog açarak uyurken bile reklam geliri elde edebilirsiniz; fakat bu geliri elde etmek için düzenli olarak içerik oluşturmalısınız. Bunun için de sürekli olarak zaman ve emek vermelisiniz.

Siz de düşünerek çok farklı pasif geliri yöntemi bulabilirsiniz. İş biraz da beyin fırtınasına kalıyor.

Pasif Gelirin Avantajları

Pasif gelir elde etmenin bir çok avantajından bazılarını sıralamak gerekirse,

 • Öncelikle belirli bir sınırı olmadığı için aktif gelire göre çok daha yüksek kazanç potansiyeline sahiptir.
 • Daha az çalışarak daha az yorulmanızı sağlar.
 • Daha çok zamanınız olur. Bu zamanı yeni gelir kaynakları oluşturmak ya da sevdiğiniz şeyleri yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Para kaygısını azaltır. Zaten para kazanıyor olacağınızdan temel ihtiyaçlarınıza harcayacağınız para için daha az endişelenirsiniz.
 • Para kazanma zorunluluğunuz olmaması psikolojik rahatlık sağlar.
 • İstediğiniz zaman istediğiniz yere gidebilir arzu ettiğiniz yerde yaşayabilirsiniz.

Bunun gibi daha bir çok fayda sayabiliriz. Önemli olan bu faydaları sağlayan pasif geliri nasıl elde edeceğimiz ve sürekliliğini sağlayacağımızdır.

Pasif Gelir Oluşturma Yolları

Pasif gelir oluşturmak için öncelikle iyi bir plan yapmalısınız. Size para kazandıracak bir sistem kurmalı ve bu sistemi işler halde tutmalısınız. Bunun için oluşturacağınız strateji doğrultusunda iyi araştırma yapmalı ve doğru adımları atmalısınız.

Öncelikle yukarıda bazılarını saydığımız pasif gelir türlerinden birini ya da aklınıza gelebilecek başka bir yöntemi seçmekle işle başlayabilirsiniz. Örneğin telif hakkı ücreti kazanmayı planlıyorsanız bu konuda neler yapabileceğinizi düşünün. Örneğin yeteneğinize göre şarkı sözü ya da kitap yazabilirsiniz. Gelir oluşturmak tecrübe ve becerilerinizle doğru orantılı olduğu için iyi bildiğiniz, yetenekli olduğunuz bir alanı seçin.

Yöntemi belirledikten sonra bu konuda derinlemesine araştırmalar yapmalı. Sizi rakiplerinizden ayıracak şeyin neler olabileceğini düşünmelisiniz. Evet yapmak istediğiniz şeyi daha önce yapmış ve yapmaya devam eden rakipleriniz olacak. Başarılı rakipleri inceleyerek neyi doğru yaptıklarını anlamaya çalışın. Eğer yapacağınız şey daha önce yapan biri yoksa ve alanında ilk olacaksanız pasif gelir üretme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Bundan sonra her şey sizin yetenek, irade ve kararlılığınıza kalıyor. Bu konuda ne kadar kendinizi geliştirir ve kararlı olursanız pasif gelir elde etmek şansınız da o kadar yüksek olur. Motivasyonunuzun zamanla düşmemesi için yapmayı sevdiğiniz işlere odaklanmak daha iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir