İyi Borç – Kötü Borç

.

2 dk. okuma

crop faceless person with cash and calculator app on smartphone

Merhaba arkadaşlar, bugün size iyi ve kötü borçtan bahsedeceğim. Bir borç neye göre iyi neye göre kötü olur? İyi borçlar neler, kötü borçlar neler? Hadi öğrenelim!

Borç ileride geri verilmek üzere alınan parasal değerdir. Bunu biz tüketiciler genellikle banka kredisi şeklinde kullanıyoruz. Belirli bir faiz ile geri ödüyoruz. Bu ödemeler taksitler halinde oluyor. Aslında borç almak, gelecekteki gelirimizden ödünç aldığımız bir durum. Çünkü aldığımız parayı gelecekte elde edeceğimiz kazançlardan geri ödüyoruz.

Öncelikle, borç alırken bütçenize uygun olması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Aylık taksitlerini ödeyemeyeceğiniz mantıksız borçlar en başından hatalıdır. O yüzden burada bahsettiğim iyi borçlardan bile olsa en başta bütçenize uygun olmalıdır.

Borç, her ne kadar kültürümüzde pek sevilen bir şey olmasa da doğru kullanıldığında finansal açıdan bir çok avantaj sağlayabiliyor. Yanlış kullanıldığında da işleri içinden çıkılmaz hale getirebiliyor. Bu yüzden borçlanırken çok dikkat etmek gerekiyor.

İyi Borç Nedir?

İyi borç gelir ve servetinizi artıran borçlardır. Eğer aldığınız borç ile gelirinizi artıran bir şey yapıyorsanız ya da servetinizi artıracak bir yatırım yapıyorsanız o borç iyidir.

Örneğin işinizi büyütmenizi sağlayan borçlar iyidir. Çünkü büyüyen işiniz gelirinizi artıracaktır. Borç alarak yapılan, nakit akışı sağlayacak yatırımlar da gelirinizi artırdığı için iyi borca başka bir örnektir.

Servetinizi artıracak borçlar da iyidir. Borç alarak satın aldığınız arsa, gayrimenkul, tahvil, hisse senedi vb. varlıklar servetinizi artırabilir. Yalnız servetinizi artırmak için varlık satın alırken çok dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyim. Yapacağınız yanlış satın almalar veya yanlış zamanlarda yapacağınız yatırımlar servetinizin değerini artırmak yerine azaltabilir bile.

Bunların dışında borç almanın avantajlı olduğu durumlar vardır. Bu durumlarda alacağınız borç da iyidir. Örneğin paraya ihtiyacınız olduğunu veya bir ödeme yapmanız gerektiğini düşünelim. Mevcut varlıklarınızı nakite çevirip ödeme yapabilirsiniz; fakat bu durumda nakite geçtiğiniz için vergi ödeme yükümlülüğünüz doğacaktır. İşte alacağınız borcun faizi ödeyeceğiniz vergiden düşükse bu borç da iyi bir borçtur.

Bence bir başka iyi borç da eğitim için alınan borçtur. En iyi yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır. Çünkü sizi daha iyi yapar ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Eğitiminiz ile eğitim için harcadığınız paranın çok daha üzerinde paralar kazanabilirsiniz.

Kötü Borç Nedir?

Kötü borç harcamalarınızı finanse eden borçlardır. Size bir gelir getirmeyecek, servetinizi artırmayacak şeyleri satın almak için aldığınız borç kötü borçtur. Örneğin araba, en son çıkan cep telefonu vb. için yaptığınız harcamalar size bir şey kazandırmaz. Bir şey kazandırmadığı gibi değeri zamanla azalır. Değeri azalan bir şey satın almak için aldığınız borç iyi değildir.

Yatırım zannedilen harcamalar için alınan borç da haliyle kötüdür. Örneğin ev! Bazı durumlar hariç ev genelde kötü bir yatırımdır. Çünkü ev her ne kadar kira getirse de zamanla eskir ve değeri azalır. Evler yıllar içinde eskiyerek değerleri arsalarının değerine kadar düşer. Enflasyondan dolayı evinizin fiyatının yükselmesi bu durumu anlamanızı zorlaştırır. Ayrıca evin sigorta, emlak vergisi vb. masrafları da vardır.

Burada bazı durumlar hariç dediğimi hatırlatmak istiyorum. Bazen ev iyi bir yatırım olabilir. Örneğin satın aldığınız evin çevresinde, bulunduğu bölgede talebi artıracak bir durum evinizin değerin artırabilir. Burada aslında evin değerinden çok bulunduğu yerin değeri artar. Bu da doğal olarak evin değerini artıracaktır. İleride değeri artacak evlere yapılan yatırım için alınan borç iyidir.

Bir diğer nokta da yatırım amaçlı olmayan, oturmak için aldığınız evler. Bunlar için aldığınız borçlar için de kötü borç diyemem. Oturmak için aldığınız ev bir çok açıdan size fayda sağlar. Bunun için oturmak için aldığınız eve finansal açıdan bakmamak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir