Güncel Piyasalar Analizim

.

2 dk. okuma

Abstract pattern gray building facade

Güncel gelişmelere göre piyasalarda neler bekliyorum? Global ve yerel piyasalar hakkında şuandaki düşüncelerim…

Finansal piyasaların güncel durumunu -kendi bakış açıma göre- anlattığım bu yazıda sadece ilgilendiğim varlıkları analiz ediyorum ve analizler kategorisinde paylaştığım finansal analizlerimi piyasadaki gelişmelere göre sürekli yeniliyorum.

Uyarı: Bu yazıda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Tüm bilgiler kişisel görüşlerime dayanmakta olup risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Global Piyasalar (ABD)

Genel Durum

Amerikan Merkez Bankası FED‘in son yayınlanan verilerden sonra 2024 yılında bir ya da iki kez faiz indirmesini, asıl faiz indirimlerinin 2025 yılında gerçekleşmesini bekliyorum. Bu yüzden risksiz Amerikan Doları USD‘den riskli varlıklara (emtia, hisse senetleri ve kripto paralar) geçiş için uygun zamanların devam ettiğini düşünüyorum.

Dolayısıyla halihazırda boğa piyasasında olan riskli varlıkların yükselişlerinin 2025 yılında da ivme kazanarak devam etmesini bekliyorum. Düzeltmelerde alım veya pozisyonlara ekleme yapılabilir kanısındayım.

Tahvil

Amerikan tahvil faizleri %4,5 civarında ve tahvil faizlerinin FED’in de etkisiyle bu yıl düşmeye başlayacağını ve 2025 yılında da düşüşünü sürdüreceğini düşünüyorum. Bu yüzden Amerikan tahvilleri satın alınabilir olmaya devam ediyor.

Emtialar

Ons Altın (XAUUSD)

Ons Altın, öncelikle FED’in faiz indirimi olmakla birlikte halihazırdaki jeopolitik gerilimlerin (Ukrayna ile Rusya ve İsrail ile Filistin arsındaki askeri operasyonlar) devam etmesinin etkisiyle yükselişini sürdürecek görüşündeyim. Ayrıca bu aralar İran ile İsrail arasındaki gerilimin artması da yükselişi destekleyecek başka bir etken. ABD’de enflasyonun düşse de FED’in istediği %2 hedefine ulaşamamış olması da altını destekliyor.

Borsa ve Hisse Senetleri (S&P 500, DJ, Nasdaq)

Amerika’da enflasyonun çoğunlukla kontrol altına alınması ve finansal verilerin -son aylar hariç- olumlu gelmesi Amerikan borsalarını (S&P 500, DJ, NASDAQ) zaten boğa piyasasına sokmuştu. FED faiz indirimi ile birlikte zaten yükselişte olan endeksler arada düzeltmeler yaparak bu yıl ve önümüzdeki yıl da yükselişlerini devam ettirecektir diye düşünüyorum.

Amerikan borsalarının yükselişe devam etmesi beklentim ile sağlam temele sahip ve değerlemesi ucuz kalmış, fiyatı düzeltme yapan Amerikan hisse senetleri alınabilir.

Kripto Paralar

Kripto paralar, Bitcoin ETF onayının etkisiyle şu anda boğa piyasasında olup FED’in faiz indirimleriyle boğa piyasasının arada düzeltmeler yaparak devam edeceğini düşünüyorum. Tahminimce bitcoin fiyatı, 2025 yılının ilk veya ikinci çeyreğinde medyadaki heyecan ile birlikte zirve yapacaktır. Ayrıca 2024 Nisan ayındaki halving de Bitcoin ve kripto para fiyatlarını destekleyen başka bir unsur.

Özellikle aşağıdaki kripto paraların daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum:

  • yapay zeka ve oyun sektörleri
  • Ethereum ölçeklendirme sorununa çare arayan kripto paralar
  • Gerçek dünya varlıklarını (RWA) tokenize eden projeler.

Yerel Piyasalar (Türkiye)

Genel Durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB politika faizi şu anda %50 ve yükselmeye devam edecek gibi duruyor. Bu durum TL‘yi olumlu etkilemekle birlikte yüksek enflasyon sorunu bu etkiyi törpülüyor. Bu yüzden TL bazlı varlıklarda ciddi bir düşüş beklemiyorum.

Döviz

Amerikan Doları (USDTRY)

USDTRY kuruna baktığımda Amerikan Dolarının şu anda reel getiri sunabileceğini, Türk Lirasının ise beklenen enflasyon nedeniyle -en azından bir süre daha- reel getiri sunamayacağını öngörüyorum. Bu durumda USDTRY’de ciddi bir düşüş beklemiyorum; fakat TCMB faiz artırımlarına devam ederse reel getiri arttıkça Dolar kurunda düşüşler yaşanabilir.

Borsa ve Hisse Senetleri (BİST 100)

Borsa İstanbul, yüksek enflasyon nedeniyle yukarıda da söylediğim gibi TL bazında düşmeyecektir diye düşünüyorum. Önemli olan Dolar bazında borsa ne olacak?! USDTRY’de şu anda ciddi bir düşüş beklemediğim için Türk borsasında Dolar bazında bir yükseliş beklemiyorum; fakat TCMB faiz artırmaya devam ederse ki öyle görünüyor, önümüzdeki aylarda bu durum değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir