Gelir ve Servet Arasındaki İlişki

.

2 dk. okuma

different dollar bills on marble surface

Gelir ve servet bazen birbiri yerine kullanılıyor olsa da aslında farklı şeyler. Bu kavramları derinlemesine anlamak finansal okuryazarlık için gerçekten önemlidir.

Gelir, düzenli aralıklarla (aylık, yıllık vb.) kazanılan para yani nakit akışıdır. Servet ise sahip olunan para, mal, mülk, eşya, vb. ekonomik değerlerin toplamıdır.

Gelin şimdi bunlara ayrıntıları ile değinelim.

Gelir Nedir?

Gelir, genel olarak dört ana kategoriye ayrılır:

  1. ücret
  2. kâr
  3. kira
  4. faiz

Kazanılan tüm para bu dört ana kategoriden birine girer. Emeğin karşılığı ücret, girişimciliğin karşılığı kâr, mülkiyetin karşılığı kira, sermayenin karşılığı faizdir. Bunlar belirli bir zaman zarfında düzenli olarak elde edilir.

Gelir kazanılma biçimine göre aktif ve pasif gelir olarak ikiye ayrılır.

Aktif gelir, birim zamanda bir çaba sarf edilerek elde edilen gelirdir. Örneğin bir şirkette çalışma karşılığı elde edilen maaş (ücret), bir aktif gelirdir. Siz çalışmadığınızda yani aktif olmadığınızda ücret alamazsınız.

Pasif gelir ise birim zamanda bir çaba sarf etmeden elde edeceğiniz gelirdir. Örneğin kira bir pasif gelirdir. Kira için belirli bir zaman diliminde aktif olarak efor sarf etmenize gerek yoktur. Tabi kira geliri elde etmek başlangıçta aktif çalışma gerektirebilir. Bu çalışma sonucu kira gelirini elde ettikten sonra aktif olarak çalışmadan para kazanmaya başlarsınız.

Servet Nedir?

Servet, ekonomik değeri olan mal varlıklarınızın toplamıdır. Bu mal varlıklarının içine ekonomik değeri olan her şey girer. Para, mal, mülk, eşya, hisse senedi, tahvil vb.

Yukarıda bahsettiğim brüt serveti ifade eder. Varsa borçlar bundan çıkarılarak net servete ulaşılabilir. Örneğin mal varlıklarının toplam parasal değeri 5.000.000$ olan birinin 1.000.000$ borcu varsa net serveti 4.000.000$’dır.

Aslında toplumda zenginlik olarak ifade edilen şey servettir. Bir kişinin serveti ne kadar çoksa o kişi o kadar zengindir.

Gelir ve Servet İlişkisi

Gelir ve servet karşılıklı ve çok yakından ilişkilidir. Gelir serveti, servet de geliri etkiler.

Servet, gelirin kullanılmayan kısmı ile oluşturulduğundan gelirinizin tamamını harcıyorsanız servet oluşturamazsınız. O yüzden geliriniz harcamalarınızın ne kadar üstündeyse o kadar çok servetiniz olur. Bir başka açıdan bakarsak geliriniz ancak harcamalarınıza yetiyorsa servet edinemezsiniz.

Servetiniz de gelirinizi etkiler çünkü servet gelir elde etme potansiyeline sahiptir. Ne kadar çok servetiniz olursa o kadar çok gelir elde etme şansınız olur. Servetiniz arttıkça geliriniz, geliriniz arttıkça da servetiniz artar. Tabi finansal olarak doğru kararlar aldığınızı varsayıyorum.

Servetinizi büyütmenin ilk yolu gelirinizi artırmaktan geçiyorsa ikinci yolu da iyi yatırım yapmaktan geçer. Servetinizi doğru yatırımlara yönlendirerek daha da büyütebilirsiniz.

Tavsiyem, önce gelirinizi artırmaya çalışın. Artan geliriniz servetinizi de artıracağından artan servetinizi gelirinizi daha da artırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca doğru yatırımlar ile servetinizi daha da büyütebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir