Finansal Özgürlüğe Giden Yol

.

3 dk. okuma

low section of man against sky

Finansal özgürlük kavramı son yıllarda bayağı popüler oldu. Bir çok platformda herkes finansal özgürlük hakkında konuşuyor. Peki bu kavramı gerçekten anlayan kaç kişi var?

Bugün kendime “Finansal özgürlük ne ifade ediyor ve finansal özgür olabilmek için neler yapılmalı?” sorularını sorup en sonda bir finansal özgürlük formülü oluşturmaya çalışacağım.

Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal özgürlükten önce özgürlük ne demek buna bakalım. TDK özgürlük kelimesini aşağıdaki gibi tanımlıyor:

Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumu.

TDK

Buradan hareketle finansal özgürlük için “finansal olarak kimseye bağlı olmama, parasal konularda bağımsızlık” diyebiliriz. Peki bu tam olarak ne anlam ifade ediyor.

Finansal özgürlük için iki yaklaşım söz konusu:

Birincisi, para kazanmak için özgürlüğünüzü engelleyen sevmediğiniz bir işte çalışmak zorunda olmamak. Hayatınızı sevdiğiniz ve yapmak istediğiniz şeyler üzerinden kazanmak. Böylece sevmediğiniz ve para kazanmak için katlanmak zorunda olacağınız bir iş olmadığı için özgür olursunuz. Ben buna yarı zamanlı özgürlük diyorum.

Eğer sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın.

KONFÜÇYÜS

İkincisi, hiç çalışmadan yaşamınızı sürdürecek bir gelire sahip olmak. Yani hiç bir şey yapmasanız bile gelir kaynaklarınızın yaşam standardınızı korumaya yettiği durum. Hiç çalışmadan bir gelir elde ettiğinizde zamanınızı istediğiniz şeye harcayabilirsiniz. Yani tam anlamıyla özgür olursunuz. Buna da tam zamanlı özgürlük diyorum.

İlki en azından sevdiğiniz bir işi yaptığınız için anlamlı bir hayat olacaktır. Yine çalışmaya devam edeceksiniz, belki zamansal veya mekansal özgürlüğünüz kısıtlı olacak ama sevmediğiniz bir iş yapmaktan onlarca kat daha iyi bir durumda olacaksınız.

İkinci durumda ise zaten tam anlamıyla özgür olduğunuz için istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Bu, yapmak istediğiniz ne varsa ondan para kazanmak zorunda olmadığınız anlamına geliyor. Para kazanma baskısı olmadığında daha yaratıcı ve özgün, daha tatmini yüksek işlere imza atabilirsiniz.

NOT: tam zamanlı özgürlük, pasif gelir ile mümkündür. Ayrıntılı bilgi için okuyun: Pasif gelir Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Nasıl Finansal Özgür Olunur?

Finansal özgür olabilmek için her yerde bulabileceğiniz bilgilere değinelim öncelikle. Daha sonra öğrendiğimiz bilgiler ışığında bu işin formülünden bahsedeceğim.

Kendinizi Sürekli eğitin

Finansal özgürlük en nihayetinde para ile ilgili olduğundan ilk kural finans konusunda kendinizi eğitmenizdir. Öğrenme hiç bitmeyen bir süreçtir. Öğrendikçe daha iyi olacaksınız, daha iyi oldukça daha çok öğreneceksiniz. Finansal okuryazarlığınız arttıkça adım adım finansal özgürlüğünüze yaklaşacaksınız.

Bütçe Yapın

Finansta en temel şeylerden biri bütçe yapmaktır. Öncelikle işe bütçenizi belirleyerek başlayın. Gelirleriniz ve giderlerinizin durumu ne? Ne kadar borcunuz var? Birikim yapabiliyor musunuz? Bu birikimin ne kadarını yatırımlara yönlendirebiliyorsunuz?

Bunlar üzerinde düşünün ve ilk olarak durum tespiti yapın. Daha sonra da finansal özgürlük hedefinize ulaşmak bütçenizde neleri daha iyi yapabileceğinizi araştırın.

Borçlarınızı Azaltın

Varsa borçlarınızı azaltın. Yüksek borç gelir, harcama ve yatırımlarınızı etkileyeceğinden kaçınmanızda fayda var. Borçlarınızı kapatırken yüksek faizli olandan başlayarak düşük faizli olana doğru ilerlemeniz tavsiye edilir. Tabi burada bahsettiğim kötü borç! Yani harcamalarınızı finanse ettiğiniz borçlar. İyi borç ise gelirinizi arttırmanızı sağlayan veya yatırımlarınızı finanse ettiğiniz borçtur. Buna daha sonra ayrıntılı değineceğim.

Gelirinizi Artırın

Finansal özgürlük kazanma yolunda bence en kritik tavsiye bu! Gelirinizi ne kadar artırabilirseniz yatırımlarınız da o kadar artacağından yatırımlarınızdan elde edeceğiniz geri dönüş potansiyeli de artar. Ayrıca yeni kazandıklarınızı işinize yatırarak mevcut işinizi büyütme şansınız da olur. Böylece gelir artışınız, yeni gelir artışlarını mümkün kılarak üstel bir şekilde ilerler.

Aşağıdaki formül bölümünde de görebileceğiniz gibi gelirinizi artırmak sizi finansal özgürlüğe diğer tavsiyelerden daha çok yaklaştıracak.

Harcamalarınızı Azaltın

Harcamalarınızı azaltmanız şu iki durumdan dolayı finansal özgürlüğe ulaşmada sizi destekler:

  1. Harcamalarınızı azaltmanız yaşam standardınızı sürdürebilmeniz için daha az şeye ihtiyaç duymanızı sağlayacağından o standardı yakalamak daha kolay olacaktır. Örneğin yaşamını sürdürebilmek için aylık 1.000$’a ihtiyacı olan biri aylık 10.000$’a ihtiyacı olan birine göre finansal özgürlüğüne daha kolay ulaşabilecektir. Çünkü 1.000$’ı kazanmak 10.000$’a göre daha kolaydır.
  2. Harcamalarınızı ne kadar kısarsanız yatırıma ayıracağınız tutar o kadar büyüyeceğinden yatırımlarınızdan elde edeceğiniz geri dönüş de artacaktır. (doğru yatırım yaptığınızı varsayıyorum.)

Yatırım Yapın

Yatırım yapmak servetinizi büyütmenin en iyi yollarından biridir. Yatırımlarınız ne kadar yüksek olursa ve yatırım yaparken ne kadar iyi kararlar verirseniz servetiniz de o kadar çabuk büyür. Büyüyen servetiniz ise size daha çok gelir getirerek finansal özgür olmanızı kolaylaştırır.

Finansal Özgürlüğün Formülü

Aşağıdaki formül her zaman her yerde geçerlidir.

GELİR = HARCAMA + YATIRIM

Formüle bakarsanız şunu göreceksiniz: geliriniz ne kadar yüksek, harcamalarınız ne kadar düşük olursa yatırıma da o kadar fazla tutar ayırabilirsiniz. Böylece yatırımlarınızın geri dönüşü de yüksek olabilir. Dolayısıyla bu yüksek geri dönüşü finansal özgürlüğünüz için kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, finansal okuryazar olun, bütçe yapın, gelirlerinizi artırın, harcamalarınızı azaltın, gelirinizi törpüleyen borçlardan kurtulun ve iyi yatırımlar yapın. Sizi finansal özgürlüğe götürecek şey bunlardır. Bunları nasıl yapacağımızı da başka yazılarda ayrıntılarıyla konuşuruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir