Finans ve Ekonomi Haberleri Nereden Takip Edilir?

.

3 dk. okuma

stack of newspapers

Bugün, günlük finans ve ekonomi haberlerini aldığım güvenilir Türkçe ve yabancı kaynakları anlattım. Öne çıkanlar Bloomberg HT, Investing.com Tr ve Google Finans. Ayrıca Yahoo Finance, The Motley Fool gibi İngilizce kaynakları ve bazı ücretli kaynakları da paylaştım.

Günlük finans ve ekonomi haberlerini takip ettiğim web sitesi ve platformları sıralayacağım bugün. Kaynakları, güvenilir ve işlevsel bulduklarım arasından seçtim ve bir çoğunu kendim de kullanıyorum.

Bu platformları takip ederek finans ve ekonomi gündeminden haberdar olabilirsiniz. Günlük haberlere göre alış-satış yapmanıza gerek yok elbette ama günlük haber takibi finansal olaylar hakkında daha iyi yorum yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca finansal bilgi birikiminiz için de iyi olacaktır.

Web sitelerini kullandığınız tarayıcının yer imlerine ekleyip her gün hızlıca erişebilirsiniz.

Türkçe Finans-Ekonomi Haber Kaynakları

Türkçe yayın yapan ve güvenilir bulduğum, finans-ekonomi haber sitelerini sıralayalım.

Bloomberg HT

Bloomberg HT Amerikalı ünlü finans yayıncısı Bloomberg ile Haber Türk ortak platformu. Küresel piyasalar hakkındaki gelişmeleri güzel bir şekilde özetliyor. Ayrıca ülkemiz finans-ekonomi gündeminde de haberler sunuyor. Favori Türkçe haber kaynağım. Ben her gün bir göz atıyorum.

Investing.com Tr

Investing.com Türkçe versiyonu global ve yerel ekonomi-finans haberleri takip edebileceğiniz başka bir platform. Haber dışında bir çok farklı faydalı uygulaması olan platformun web sitesiyle birlikte mobil uygulamaları da var. Ben günlük haberler için pek takip etmesem de ara sıra göz atıyorum. Ayrıca analiz bölümünde analist ve uzmanların yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Tradingview Tr

Tradingview fiyat grafikleri için bir çok kişinin tercih ettiği bir platform. Ben de grafikleri için ücretli bir sürümünü kullanıyorum. Haber bölümü de var. Türkçe versiyonunda haber bölümünde aracı kurum raporlarına da yer veriyor olması iyi ama yatırım aracı bazında haberleri doğru etiketlenmediği için varlık bazında haber takibi yapılamıyor.

Google Finans

Google Finans, Google‘ın webe hakim konumundan dolayı haber konusunda fena içerikler sunmuyor. Varlık bazında da alakalı haberler sunuyor; ama TL dışında fiyatlanan varlıklar için genellikle Türkçe haber bulamazsa İngilizce haberler listeliyor.

Borsa Gündem

Borsa Gündem, hem uluslararası hem yerel piyasalar ile ilgili haberler sunuyor. İçeriklerini fena bulmuyorum; fakat sitelerinin tasarımı bana fazla karışık geliyor. Tasarımları, yazıları okurken insanın gözünü yoruyor. Bir de ara sıra borsa ve finansla alakalı olmayan içerikler de oluyor. Örneğin şu an bayram trafiğiyle ilgili bir haber var anasayfalarında 🙂

Ekonomim

Ekonomim, genellikle Türkiye gündemiyle ilgili içerikler yayınlıyor. Bir çok değerli yazara ev sahipliği yapması bence en iyi yönü. Günlük haberler ile birlikte yazarların yazılarını da ayrıca okumanızı tavsiye ederim.

Bigpara

Bigpara, Hürriyet‘in finans-ekonomi portalı. Genellikle yerel haberler var. Ben küresel piyasalarla ilgili pek yayın yapmadığı için düzenli takip etmememe rağmen ara sıra göz gezdiriyorum.

Yabancı Finans-Ekonomi Haber Kaynakları

Ben küresel piyasaları takip ettiğim için genelde yabancı haber sitelerini takip ediyorum. İngilizce bilmiyorsanız ya da Türkçe okumak isterseniz haberleri Google Çeviri ya da başka bir çeviri programıyla Türkçeye çevirip okuyabilirsiniz. Yabancı kaynaklarda ücretli ve ücretsiz platformlar var. Bunlardan beğendiklerim aşağıdaki gibi.

Ücretsiz Kaynaklar

Tradingview

Tradingview yukarıda bahsettiğim gibi Türkçe versiyonunun dışında İngilizce versiyonunda da haberler sunuyor. İngilizce haberlerini başarılı buluyorum. Ayrıca Türkçe sitesindeki varlık bazlı haberleri takip edememe sorunu da yok. Tavsiye ederim.

Yahoo Finance

Yahoo Finance, sık kullandığım platformlardan biri. Özellikle Amerika borsalarıyla ilgili içerikleri çok ayrıntılı ve bilgilendirici. Diğer haber kaynaklarından içerikler sunması başka bir avantajı. Kişisel portföyünüzü takip edebileceğiniz izleme listesi uygulaması da var.

The Motley Fool

The Motley Fool, haberler için arada baktım bir diğer site. Özellikle şirket bazında paylaştıkları haberleri başarılı buluyorum. İlgilendiğiniz Amerikan şirketleri ile ilgili analiz ve haberleri takip etmenizde yarar var. Hisse tavsiye hizmetleri ücretli olan platformda haberler ücretsiz. Ayrıca yatırım ve finans ile ilgili temel bilgiler de sunuyor.

Ücretli Kaynaklar

Aşağıdaki haber kaynakları Dolar bazında aylık/yıllık ücret talep ediyor. Ben bir kaçına üyeyim. Ödeme gücü olanların üye olmalarını tavsiye ederim. Olmayanlar ise kara cuma ve tanışma indirimi gibi dönemsel indirimlerden yararlanabilir.

Bloomberg

Bloomberg herhalde en popüler ücretli finans yayıncısıdır. Bu başarısını yıllık üyelik ücretleri hayli yüksek olan profesyonel yatırım izleme platformu Bloomberg Terminal’den alıyor. Kişisel yatırımcıların bu terminale ihtiyaçları olmamakla birlikte Bloomberg’in haber sitesi çok iyi bir kaynak. Sadece ekonomi ve finans değil finansal kararlarınızda yardımcı olacak siyaset, teknoloji vb. konularda haberler sunuyor.

The Wall Street Journal

The Wall Street Journal için en eski finans yayıncısı desek yanlış olmaz sanırım; zira 1800’lü yıllarda gazete olarak yayın yapmaya başlayan bir marka. Kurucularından biri ünlü Dow Teorisi ile bilinen Charles Dow. Bu yüksek tecrübe WSJ’yi haber takibi için iyi bir kaynak yapıyor. Yine bloomberg gibi finansal kararlarınızda etkili olacak bir çok kategoride içerik sunuyor.

Seeking Alpha

Seeking Alpha, güncel haber sunan bir diğer ücretli kaynak. Sitesinde haberlerin yanı sıra analizler de var. Platformun en önemli özelliği bence finans alanında bir çok konuda paylaşımlar yapan bir topluluğa sahip olması. İlgilendiğiniz konu ve varlıklarla ilgili diğer kişilerin görüşlerini takip etmek isterseniz iyi bir seçim olacaktır. Platform da ayrıca ayrıntılı araştırma ve analiz araçları da yer alıyor.

Bonus

Bonus olarak X‘te 2 tane liste hazırladım:

  • Türkçe finans ve ekonomi haberleri paylaşan hesapların listesi: Finans & Ekonomi
  • Finans ve ekonomi alanında paylaşım yapan bireysel hesapların listesi: Finans Fenomenleri

Listeleri kendi takip ettiğim ve beğendiğim hesapları göz önüne alarak hazırlardım. Atladığım değerli hesaplar olmuş olabilir. Ara sıra güncelleyeceğim. İyi okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir