Finans Nedir, Ne Değildir?

.

2 dk. okuma

Finans… Herkesin dilinde olan bir kelime. Çoğu kişi ise yanlış anlamlarda kullanıyor bu kelimeyi. Bugün, finans nedir ve neyle ilgilidir, bundan bahsedeceğim.

Teorik bir tanım yapmak gerekirse, “ihtiyaç duyulan fonların en uygun şartlarda sağlanması ve ihtiyaç fazlası fonların en uygun şartlarda değerlendirilmesidir.” diyebiliriz finans için.

Finans Nedir?

Finans, para ve sermaye hareketlerini inceleyen bir disiplindir. Bu yüzden tam olarak para yönetimi demektir. Paranın kazanılmasından başlayan bu yönetim süreci, birikim, borçlanma, harcama gibi aşamalardan geçerek yatırım ile son buluyor. Bu süreci nasıl yönettiğiniz finansal yeteneğinizi gösteriyor.

Finans uygulanacak birime göre 3 gruba ayrılır:

  • Kişisel Finans: Toplumun en küçük birimi olan kişi veya ailelerin finansal işlemleri
  • Kurumsal Finans: Kurum ve işletmelerin finansal işlemleri
  • Kamu Finansı (Maliye): Devlet ve kamu kesiminin finansal işlemleri

Bu ana gruplama dışında finans, bir çok farklı açıdan türlere ayrılabilir: merkezi ve merkeziyetsiz finans, klasik ve davranışsal finans gibi. Ayrıca sosyal finans, uluslararası finans vb. bir çok farklı açıdan bakmak mümkündür.

Finans para ile ilgili karar alma sürecinin tümünde yer alır. İçinde bulunulan koşullar değerlendirilerek en uygun karar verilmeye çalışılır.

Kişisel finans için örnek vermek gerekirse, mevcut ekonomik ve finansal şartlar düşünüldüğünde gelirinizi arttırmak için neler yapabilirsiniz? Gelirinizi arttırdınız ve para kazandınız. Peki bu paranın ne kadarını biriktirip ne kadarını harcamalısınız? Birikim ve harcamalarınızın toplamı gelirinizi aşıyorsa borçlanmalı mısınız? Evetse hangi şartlarda borçlanmalısınız. Peki birikimlerinizle hangi yatırımları yapmalısınız? Tüm bunlar kişisel finansın temel sorularıdır.

Finans disiplinlerarası bir alandır. Bu yüzden bir çok bilim dalının kesişim kümesidir. Bu bilim dallarından bazıları şunlardır: ekonomi, matematik, istatistik, işletme ve pazarlama yönetimi, psikoloji…

İşte finansın bu şekilde disiplinlerarası olması bir çok farklı alanla karıştırılmasına neden oluyor. Örneğin ekonomi ile finansı bir çok kişi karıştırıyor. Ekonomi mal ve hizmetlerin dağıtımı ile ilgiliyken finans yukarıda da bahsettiğimiz gibi para yönetimiyle ilgilidir. Finans ile en çok karıştırılan başka bir alan ise muhasebe. Muhasebe esasen bir işletmenin parasal faaliyetlerinin kayıt altına alınmasıdır. Finans ise bu kayıtları yorumlayarak karar alma sürecini ifade eder.

Finans bir bilim dalı olmakla birlikte aynı zamanda sanat olarak da kabul edilebilir; çünkü bir parçası da öngörülmesi zor insan duygularıdır. Ne kadar bilimsel olsa da işin içine bazen kalabalıkların duygularını tahmin etme gibi subjektif kararlar da girer.

Finans Ne Değildir?

Bir çok yerde finansın başka anlamlarda kullanıldığını görmüşsünüzdür. Örneğin yatırım işine finans diyenler var. Yatırım, finansın önemli ama küçük bir alt dalıdır. Mesela Google Finans… Finanstan ziyade yatırım ile ilgili bir platform.

Bazıları da borçlanma yani kredi işlemlerine finans diyor. Bu da yanlış! Yine borçlanma da finansın bir alt dalıdır.

Sonuç olarak finans, para ile ilgili kredi, yatırım, birikim vb. konuların bütününü içine alan geniş bir kavramdır ve her yönüyle para yönetimini ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir