Birikim Neden Önemlidir?

.

2 dk. okuma

Money in hand

Kişisel finansta birikim, finansal hedeflere ulaşmak ve acil durumlar için önemlidir; gelir artışı ve harcamaların azaltılmasıyla, idealde gelirin %20-%30’u kadarı tasarruf edilmelidir.

Bugün kişisel finansın önemli bir unsuru olan birikimden (diğer bir adıyla tasarruf) söz edeceğim. Yanıtlamaya çalışacağım sorular şunlar: birikim nedir, nasıl yapılır? Birikim yapmak neden önemlidir? Ne kadar birikim yapılmalıdır?

Kişisel finansta amacımız nedir? Finansal açıdan daha rahat bir yaşam sürmek, doğru finansal kararlar vererek hayat kalitemizi artırmak ve en nihayetinde finansal özgür olmak, böylece hayattan duyduğumuz tatmini artırabilmek.

İşte bunun için yatırım yapmak çok önemli. Yatırımlarımız sayesinde servetimizi ve gelirimizi artırma imkanımız var. Böylece yukarıda saydığım hedeflere ulaşabiliriz. İşte birikim de burada devreye giriyor.

Yatırımlarımızı birikimlerimiz finanse ettiği için ne kadar çok birikim yapabilirsek o kadar çok yatırım yapabilir ve yatırımlarımızdan o kadar çok geri dönüş sağlayabiliriz. Böylece finansal hedeflerimize ulaşmamız daha hızlı ve kolay olur.

Birikim yapmanın bir diğer yönü de paraya ihtiyaç duyduğumuz acil durumlar için bize fon sağlaması. İşten çıkma, hastalık vs. gibi paraya ihtiyaç duyduğumuz durumlarda birikimlerimizle oluşturduğumuz bir acil durum fonu borçlanmaktan daha avantajlı olacaktır.

Birikim Nasıl Yapılır?

Öncelikle burada birikim yapmanızı etkileyen unsurlardan bahsedeceğim: Gelir ve harcama.

Gelirimiz ne kadar çoksa doğal olarak o kadar fazla birikim yapabiliriz. Bu yüzden gelirimizi artırmak her zaman ilk hedefimiz olmalı.

Bir diğer konu harcamalar. Harcamalarımız ne kadar azsa yine doğal olarak birikimimiz de o kadar çok olur. Bu yüzden harcamalarımızı azaltmak bir diğer hedefimiz. Tabi burada gereksiz harcamalarımızdan bahsediyorum. Zorunlu harcamalarımızdan ve hayatımıza renk katan şeylere (keyif aldığımız şeyler, hobilerimiz vs.) harcadığımız tutarlardan değil. Ot gibi yaşamaya gerek yok!

Gelelim esas meseleye. Birikim önden yapılır. Yani gelirimiz elimize geçtiği zaman önce birikimimizi ayırıp kalan parayı harcamalıyız. Ben harcamalarımı yapayım kalan parayı biriktireyim dersek o iş olmaz. Emin olabilirsiniz. Elimizde birikim yapabileceğimiz bir para kalmaz. İnsanız çünkü. Her zaman etrafta harcama yapabileceğimiz güzel şeyler buluruz.

O yüzden ne yapıyoruz? Birikimimizi önden yapıyoruz. Yani gelirimiz elimize geçtiği gibi ayırıyoruz. Kalan tutarı harcıyoruz. Harcamalarımızı artırmak istiyorsak birikimimizden çalmıyoruz, gelirimizi artırmaya çalışıyoruz.

Ne Kadar Birikim Yapmalıyım?

Bu soru kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama geliri olan bir kişi için kişisel finansta genel kabul görmüş oran %20 – %30 arasıdır. Yani gelirinizin %20 ila %30’u arası. Kişisel hedef ve alışkanlıklarınıza göre seçiminizi yapın. Örneğin ben gelirimin %25’ini birikime ayırıyorum.

Birikimlerimiz ile yaptığımız yatırımlardan bir gelir elde ediyorsak onu da gelirimizden sayıp %25’in içine katıyoruz. Yoksa bunu zaten birikimlerimden elde ettim hepsini harcayayım demiyoruz.

Ne olursa olsun, ne kadar çok geliriniz olursa olsun birikim hedefimizi hiç bir zaman unutmamalıyız. Çok yüksek gelirlere çıkarsanız tabi %30’dan daha fazla biriktirmek de mümkün, bu sizin kişisel kararınızdır. Ortalama gelirler için ise yukarıda saydığım oranlar geçerlidir.

Sonuç Olarak

Tüm yazıyı aşağıda maddeler halinde özetlersek:

  • Gelirinizi artırın,
  • Gereksiz harcamalarınızı azaltın,
  • Birikiminizi önden yapın,
  • %20 – %30 arasında bir birikim oranı belirleyin.

Bunları yaparsak finansal başarı ve özgürlük için bir şansımız olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir